sunny.png
Saturday October 31st, 2020 3:22PM

Region basketball: Area teams reach title games; 7-3A, 7-4A, 8-2A postponed

By Bo Wilson Sports Editor

It's been a week of ups and downs for the northeast Georgia area teams vying for a spot in their respective region tournament championship games. Now, those spots are firmly filled. 

The only region with unexpected pairings in the finals is Region 8-2A. The fifth-seeded Banks County girls shocked No. 4-ranked Rabun County and region No. 1 seed, 74-71, on Friday to reach the finals, and the Union County girls beat No. 2 seed Putnam County, 59-51, to get the bid. Banks will play Union on Saturday at Rabun County in the title game. 

In Region 8-3A, the No. 3 seed Franklin County boys upset second-seeded Hart County, 70-65, to reach the title game against Jefferson on Saturday.

The Buford girls and boys defended their region crowns with close battles. The boys edged Cedar Shoals, 88-86, and the girls beat Loganville in a slow-paced game, 47-35. 

Check below for the complete area scoreboard and Saturday's schedule.

Friday, Feb. 7 Scoreboard/Saturday Schedule

Region 8-6A (at Gainesville High, semifinals)
Dacula girls 51, Winder-Barrow 42
Gainesville boys 71, Winder-Barrow 38
Lanier girls 45, Habersham Central 20
Lanier boys 74, Dacula 66


Region 8-5A (at Clarke Central High)
Consolation (3rd & 4th place)
Clarke Central girls 40, Cedar Shoals 39
Clarke Central boys 70, Loganville 51
Championship
Buford girls 47, Loganville 35
Buford boys 88, Cedar Shoals 86


Region 7-3A (at East Hall High, semifinals)
North Hall girls 72, Dawson County 51
Greater Atlanta boys 61, North Hall 51
Greater Atlanta girls 55, Fannin County 43
Dawson County boys 70, Cherokee Bluff 62


Region 8-3A  (at Emmanuel College, semifinals)
Morgan County girls 39, Hart County 37
Franklin County boys 70, Hart County 65
Jefferson girls 64, Jackson County 33
Jefferson boys 86, Monroe Area 59


Region 8-2A (at Rabun County High, semifinals)
Union County girls 59, Putnam County 51
Social Circle 58, Union County boys 62
Banks County girls 74, Rabun County 71
Banks County boys 66, Putnam County 53


Region 8-A (at Commerce High, semifinals)
Lakeview Academy girls 47, Tallulah Falls 45
Towns County boys 51, Lakeview Academy 41
Hebron Christian girls 68, Athens Academy 38
Riverside Military boys 57, Athens Christian 53


Saturday, Feb. 8 Schedule

Region 8-6A (at Gainesville High School)

Consolation (3rd & 4th place)
Habersham Central girls (4) vs. Winder-Barrow (3), 3 p.m.
Dacula boys (4) vs. Winder-Barrow (3), 4:30 p.m.

Finals
Dacula girls (2) vs. Lanier (1)
Gainesville boys (2) vs. Lanier (2), 7:30 p.m. -- AM 550/FM 102.9 WDUN


Region 7-4A (at Flowery Branch High) -- POSTPONED TILL MONDAY

Consolation (3rd & 4th place)
Chestatee girls (4) vs. Flowery Branch (3), 3 p.m.
Chestatee boys (4) vs. Marist (3), 4:30 p.m.

Finals
White County girls (2) vs. Marist (1), 6 p.m.
Blessed Trinity boys (2) vs. Denmark (1), 7:30 p.m.


Region 8-3A (at Emmanuel College)

Consolation (3rd & 4th place)
Jackson County girl (4) vs. Hart County (3), 4 p.m.
Monroe Area boys (4) vs. Hart County (2) 5:30 p.m.

Finals
Morgan County girls (2) vs. Jefferson (1), 7 p.m.
Franklin County boys (3) vs. Jefferson (1), 8:30 p.m.


Region 7-3A (at East Hall High) POSTPONED TILL MONDAY

Consolation (3rd & 4th place)
Fannin County girl (5) vs. Dawson County (3), 3 p.m.
Cherokee Bluff boys (4) vs. North Hall (3), 4:30 p.m.

Finals
North Hall girls (2) vs. Greater Atlanta (1), 6 p.m. -- AM 550/FM 102.9 WDUN
Greater Atlanta boys (2) vs. Dawson County (1), 7:30 p.m.


Region 8-2A (at Rabun County High) POSTPONED 

Consolation (3rd & 4th place)
Putnam County girls (2) vs. Rabun County (1), 4 p.m.
Putnam County boys (5) vs. Union County (3), 5:30 p.m.

Finals
Banks County girls (5) vs. Union County (3), 7 p.m.
Social Circle boys (2) vs. Banks County (1), 8:30 p.m.


Region 8-A (at Commerce High)

Lakeview girls (2) vs. Hebron Christian (1), 6 p.m.
Riverside boys (4) vs. Towns County (2), 7:30 p.m.

© Copyright 2020 AccessWDUN.com
All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed without permission.
Region basketball: Area teams reach region title games; others play for 3rd & 4th on Saturday
It's been a week of ups and downs for the northeast Georgia area teams vying for a spot in their respective region tournament championships. Now, those spots are firmly filled.
12:31AM ( 23 minutes ago )
Region 7-3A tournament: Dawson boys, North Hall girls roll into finals vs. GAC squads
In the end, it was just too much Dawson County firepower. Jasper Gibson led four Tigers in double figure scoring as they ran out to a big first half lead over Cherokee Bluff and held off a late comeback in a 70-62 win in the semifinals of the Region 7-3A tournament Friday night at the East Hall gym...
11:26PM ( 1 hour ago )
Updated
Region 8-A playoffs: Riverside boys rally to beat Athens Christian; title game up next
Shad Dabney scored 19 of his 24 points in the second half to lead the Riverside boys' 57-53 comeback win over Athens Christian in the semifinals of the Region 8-A tournament at Commerce High School.
11:05PM ( 1 hour ago )
Sports
Girls playoff basketball: White County, Buford advance to title games; Chestatee falls in semis
White County in Region 7-4A and Buford in Region 8-5A both advanced to the title games in their respective regions Thursday in playoff action...
10:27PM ( 1 day ago )
Region 8-6A playoffs: GHS girls fall to Habersham
In basketball terms, a "good look" at the basket means a good opportunity to shoot the ball.
6:15PM ( 1 day ago )
Region 7-3A girls tournament: North Hall, Dawson County, Fannin County roll into semifinals
On a night when the lower seeds in the Region 7-3A girls tournament were flexing their muscles, No. 2 seed North Hall made sure it would not become an upset victim...
10:02PM ( 2 days ago )
High School Sports
Region 7-3A tournament: Dawson boys, North Hall girls roll into finals vs. GAC squads
In the end, it was just too much Dawson County firepower. Jasper Gibson led four Tigers in double figure scoring as they ran out to a big first half lead over Cherokee Bluff and held off a late comeback in a 70-62 win in the semifinals of the Region 7-3A tournament Friday night at the East Hall gym...
Updated
11:26PM ( 1 hour ago )
Region 8-A playoffs: Riverside boys rally to beat Athens Christian; title game up next
Shad Dabney scored 19 of his 24 points in the second half to lead the Riverside boys' 57-53 comeback win over Athens Christian in the semifinals of the Region 8-A tournament at Commerce High School.
By AccessWDUN Staff
11:05PM ( 1 hour ago )
Region 8-5A playoffs: Buford girls win fourth straight region title
The Buford girls won their fourth straight Region 8-5A title with a 47-35 win over Loganville on Friday at Clarke Central High School.
By AccessWDUN Staff
10:33PM ( 2 hours ago )
Region 8-2A playoffs: Banks girls stun Rabun County in semis; Union girls win
The Banks County girls have been on a roll since the 80-25 win over Social Circle on Jan. 28.
By AccessWDUN Staff
9:17PM ( 3 hours ago )
Region 8-A playoffs: Lakeview girls edge Tallulah Falls; LA boys fall to Towns
The Lakeview girls rallied from 10-points down in the fourth quarter to beat Tallulah Falls, 47-45, on Friday in the Region 8-A semifinals at Commerce High School.
By AccessWDUN Staff
7:24PM ( 5 hours ago )