mcloudyn.png
Friday December 4th, 2020 3:50AM

Playoff basketball: Feb. 6 scoreboard; Friday schedule

By Bo Wilson Sports Editor

TIGER — The Region 8-2A and Region 8-3A basketball tournaments scheduled for Thursday have been postponed one day due to the storms that have moved through north Georgia.

The 8-2A tournament was set to be held at Rabun County High School while the 8-3A tournament was scheduled to play at Emmanuel College. Both tournaments will resume Friday with the same times and venues.

Regions 8-6A, 8-5A, 7-3A, and 8-A all will continue their tournaments on Friday

Check below for Friday's schedule. The full Saturday schedule will be available after Friday's action.

 

Thursday, Feb 6 Scoreboard


Region 8-6A Schedule (at Gainesville High School, first round)
Habersham Central girls 47, Gainesville 29
Dacula boys 80, Apalachee 75 2OT
Winder-Barrow girls 64, Apalachee 37
Winder-Barrow boys 77, Habersham Central 68 OT

Region 8-5A Schedule (at Clarke Central High School, semifinals)
Buford girls 67, Clarke Central 31
Cedar Shoals boys 72, Loganville 55
Loganville girls 43, Cedar Shoals 40 
Buford boys 61, Clarke Central 48 

Region 7-4A  (at Flowery Branch High School, semifinals)
White County girls 54, Flowery Branch 50 
Blessed Trinity boys 55, Marist 49
Marist girls 50, Chestatee 28 
Denmark boys 64, Chestatee 24


Friday, Feb. 7 Schedule

Region 7-3A (at East Hall High, semifinals)
Dawson County girls (3) vs. North Hall (2), 4 p.m.
North Hall boys (3) vs. Greater Atlanta (2), 5:30 p.m.
Fannin County girls (5) vs. Greater Atlanta (1), 7 p.m.
Cherokee Bluff boys (4) vs. Dawson County (1), 8:30 p.m.

Region 8-3A  (at Emmanuel College, semifinals)
Hart County girls (3) vs. Morgan County (2), 4 p.m.
Franklin County boys (3) vs. Hart County (2), 5:30 p.m.
Jackson County girls (4) vs. Jefferson (1), 7 p.m.
Monroe Area boys (4) vs. Jefferson (1), 8:30 p.m.

Region 8-2A (at Rabun County High, semifinals)
Union County girls (3) vs. Putnam County (2), 4 p.m.
Union County boys (3) vs. Social Circle (2), 5:30 p.m.
Banks County girls (5) vs. Rabun County (1), 7 p.m.
Putnam County boys (5) vs. Banks County (1), 8:30 p.m.

Region 8-A (at Commerce High, semifinals)
Tallulah Falls girls (3) vs. Lakeview Academy (2), 4 p.m.
Lakeview Academy boys (6) vs. Towns County (2), 5:30 p.m.
Athens Academy girls (4) vs. Hebron Christian (1), 7 p.m.
Riverside Military boys (4) vs. Athens Christian (8)


Wednesday, Feb. 5 Scoreboard

Region 7-3A (at North Hall, first round, girls)
Fannin County 55, Lumpkin County 45
Dawson County 52, East Hall 46 
North Hall 49, Cherokee Bluff 31

Region 8-A (at Commerce High, second round)
Lakeview Academy girls 79, Commerce girls 50
Towns County boys 56, Athens Academy 45
Hebron Christian girls 89, George Walton 19
Athens Christian boys 61, Providence Christian 57 OT

© Copyright 2020 AccessWDUN.com
All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed without permission.
Playoff basketball: Area teams continue road to region title games on Thursday
The battle for top seeding in next week's state tournament continues on Thursday as area tournaments move closer to crowning a champion.
6:51AM ( 15 minutes ago )
Region 7-3A girls tournament: North Hall, Dawson County, Fannin County roll into semifinals
On a night when the lower seeds in the Region 7-4A girls tournament were flexing their muscles, No. 2 seed North Hall made sure it would not become an upset victim...
10:02PM ( 9 hours ago )
Region 8-A playoffs: Lakeview girls beat Commerce; Towns boys advance
Joelle Snyder and Elise Roark combined for 41 points to lead the Lakeview girls basketball team past Commerce, 79-50, in the second round of the Region 8-A tournament on Tuesday at Commerce High School.
10:00PM ( 9 hours ago )
Sports
Boys playoff basketball: Bluff routs Lumpkin to advance; Lakeview, NHall, Union, Riverside win; Johnson, LCA falls
Cherokee Bluff was in control from the tip in a 72-50 rout of Lumpkin County in the first round of the Region 7-3A tournament at Greater Atlanta Christian School on Tuesday.
8:03PM ( 1 day ago )
Girls playoff basketball: Banks holds on to advance; Union wins big; Johnson, Towns lose
Banks County held on to beat Elbert County, 61-59, in the second round of the Region 8-2A tournament at Union County in Blairsville.
7:58PM ( 1 day ago )
Girls soccer: Buford opens with win over Lanier; Jefferson beats Johnson
The Buford girls soccer team started the season with a 3-0 shutout win against Lanier on Tuesday.
5:30PM ( 1 day ago )
High School Sports
Region 7-3A girls tournament: North Hall, Dawson County, Fannin County roll into semifinals
On a night when the lower seeds in the Region 7-4A girls tournament were flexing their muscles, No. 2 seed North Hall made sure it would not become an upset victim...
10:02PM ( 9 hours ago )
Region 8-A playoffs: Lakeview girls beat Commerce; Towns boys advance
Joelle Snyder and Elise Roark combined for 41 points to lead the Lakeview girls basketball team past Commerce, 79-50, in the second round of the Region 8-A tournament on Tuesday at Commerce High School.
By AccessWDUN Staff
10:00PM ( 9 hours ago )
ASW: Area teams move on in region tournaments; Wednesday, Thursday slate
On this week's AccessSports Weekly, the crew takes a look back at the first and second rounds of the area's region basketball tournaments.
2:00PM ( 17 hours ago )
Basketball playoffs: Area scoreboard for Feb. 4
Area scoreboard for Feb. 4
9:48PM ( 1 day ago )
Girls playoff basketball: Chestatee, Branch, White County advance in Region 7-4A
The Chestatee, Flowery Branch, and White County girls all advanced to the Class 4A state playoffs with big wins Tuesday night in the Region 7-4A Tournament at the White County gym...
9:13PM ( 1 day ago )