fair.png
Friday July 1st, 2022 7:37PM

Soccer: All-Region 8-AAAAA Team announced

By AccessWDUN

The Region 8-AAAAA boys and girls Al-Region soccer teams were released Thursday.

The selections were voted on by region coaches. Below are both the boys and girls teams along with Player and Coach of the Year selections:

Region 8-AAAAA
2017 Girls All-Region Teams
1st Team 
Allyson Lusco (Flowery Branch) 
Anna Grady (Flowery Branch) 
Aza Wynn (Cedar Shoals) 
Cameron Hall (Buford) 
Hannah Hester (Johnson)
Itzel Rivera (Johnson) 
Kat Klingensmith (Loganville) 
Krysie Drake (Loganville) 
Maggie Leland (Buford) 
Mara Wheat (Flowery Branch) 
Maria Maggio (Buford) 
Nicolina Boza (Clarke Central)
Reagan Gower (Walnut Grove)
Sydney McCullough (Buford)

2nd Team
Annie Mayo (Buford)
Cora Gowens (Loganville)
Jenni Guzman (Clarke Central)
Kristen Edmond (Buford)
Lainey Bergeron (Loganville)
Lexi Beulieu (Walnut Grove)
Maria Rivera (Johnson)
Meg Hansen (Flowery Branch)
Morgan Smith (Buford)
Sofia Lopez (Clarke Central)
Morgan Wadsworth (Flowery Branch)

Honorable Mention
Kelsey Mathis (Flowery Branch), Kylie Buchanan (Buford), Macy Linder (Loganville), Reagan Coleman (Buford), Saidee Perno (Clarke Central)

Most Outstanding Player of the Year - Kat Klingensmith (Loganville)
Coach of the Year - Katie Scali (Flowery Branch)

2017 Boys All-Region Teams

1st Team
Alexis Jimenez (Flowery Branch) 
Auston Rodriguez (Cedar Shoals)
Bailey Cherry (Loganville) 
Brian Sullivan (Buford) 
Cameron Perkins (Loganville) 
Carlos Servellon (Flowery Branch) 
Cooper Bowen (Johnson) 
JoJo Croffie (Clarke Central) 
Luke Biasi (Flowery Branch) 
Mario Ventura (Buford) 
Muhammad De Lane (Clarke Central) 

2nd Team
Cole Bowen (Johnson)
Elias Araya (Flowery Branch)
Freddy Benitez (Buford)
Herbert Figueroa (Johnson)
Joseph Cervantes (Clarke Central)
Josh Elizalde (Johnson)
Marco Vazquez (Johnson)
Max Jani (Walnut Grove)
Miguel Burgos (Buford)
Rigo Campa (Johnson)
Will Tuttle (Walnut Grove)

Honorable Mention
Dejan Downer (Loganville), Erik Ortiz (Buford), Johnny Gomez (Walnut Grove), Liam Mizell (Loganville), Michael Arcia (Johnson), Patrick Madrid (Clarke Central)

Most Outstanding Player of the Year - Cameron Perkins (Loganville)
Coach of the Year - Brian Shirley (Johnson)

2017 All-Region Academic Team
Caleigh Rowan, Sr. (Buford)
Cameron James, Sr. (Loganville)
Cristian "Tony" Maldonado, So. (Johnson)
Daksh Patel, Sr. (Cedar Shoals)
Daniel Garcia, Sr. (Buford)
Elizabeth Jurado, Sr. (Clarke Central)
Julia Lance, So. (Cedar Shoals)
Katie Story, Sr. (Walnut Grove)
Luke Biasi, Sr. (Flowery Branch)
Luke Merenuk, Sr. (Walnut Grove)
Macy Linder, Sr. (Loganville)
Meg Hansen, Sr. (Flowery Branch)
Sarah Kudyba, Fr. (Johnson)
William Downs, Jr. (Clarke Central)

© Copyright 2022 AccessWDUN.com
All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed without permission.
Hawks' Wilcox out as GM, Budenholzer no longer president
Mike Budenholzer resigned as the Atlanta Hawks' president of basketball operations and will remain as coach, the team announced on Friday...
12:00PM ( 1 hour ago )
Soccer: All-Region 8-AAAAA Team announced
The Region 8-AAAAA boys and girls Al-Region soccer teams were released Thursday...
9:00AM ( 4 hours ago )
Overstreet hits 2 homers, Elder pitches complete game in Bears win
The Truett McConnell baseball team advanced in the Appalachian Athletic Conference baseball tournament as the Bears defeated No. 25 Point, 9-1, Thursday afternoon at Hunter Wright Stadium.
11:58PM ( 13 hours ago )
Sports
Playoff soccer: 3 more boys teams join 'Elite' company; 6 teams set for weekend showdowns
The second round of the state soccer playoffs concluded on Wednesday with three impressive results for northeast Georgia programs, as the Gainesville, Buford and East Hall boys each won through to the 'Elite Eight.'
9:04AM ( 1 day ago )
Playoff baseball: Rabun County knocked out in 2nd round
Rabun County’s run in the Class AA state playoffs came to an end Wednesday on the road...
8:17AM ( 1 day ago )
High School Sports
Playoff soccer: 3 more boys teams join 'Elite' company; 6 teams set for weekend showdowns
The second round of the state soccer playoffs concluded on Wednesday with three impressive results for northeast Georgia programs, as the Gainesville, Buford and East Hall boys each won through to the 'Elite Eight.'
By AccessWDUN Staff
9:04AM ( 1 day ago )
(VIDEO) Playoff soccer: Gainesville boys fight back into quarters for first time since '14
The Gainesville boys soccer extinguished two years of frustration on Wednesday...
By AccessWDUN Staff
11:57PM ( 1 day ago )
Playoff soccer: Vikings storm into quarterfinals with 6-1 road win
Don't look now, but here comes the East Hall boys soccer team again.
By AccessWDUN Staff
10:46PM ( 1 day ago )
Playoff soccer: Buford breaks through twice in OT to seal quarterfinal spot
The Buford boys soccer team huffed and puffed and finally blew the doors off South Effingham in overtime to notch a 3-1 second round playoff victory on Wednesday in Guyton.
By AccessWDUN Staff
10:13PM ( 1 day ago )
Playoff soccer: 3 area girls teams clinch quarterfinal bids; 4 boys bids up for grabs Wednesday
The second round of the postseason started well for northeast Georgia soccer programs on Tuesday.
By AccessWDUN Staff
7:26AM ( 2 days ago )