sunny.png
Sunday April 11th, 2021 3:28PM

Spring Series champs crowned in AMS doubleheader

By Dustin Bixby
  Contact Editor

Atlanta Motor Speedway’s Thunder Ring hosted a doubleheader to conclude the spring series of races for the AMS Legends program on Saturday.

Several division championships were decided in the final day of racing on the ¼-mile layout on the AMS frontstretch.

Nathan Jackson overcame a three point deficit with a pair of victories, eclipsing Kade Brown for the Semi-Pro title. In the Outlaws division, Carson Brown and Clay Hocutt traded blows throughout the season and in Saturday’s two features. Brown scored a win in the first feature and tied himself with Hocutt for the championship lead with one race remaining but Hocutt bested him in the final event, winning the race and ultimately the championship.

Brothers Cale and Cody Hall battled fiercely throughout the season in the Pro division. A pair of wins on the final day of racing put Cale Hall over the top, earning him the division crown over Cody Hall with a three point margin.

Isaac Bevin’s four victories vaulted him to the championship in the Young Lions division, Hudson Canipe took top honors in the Bandits division, and defending Thursday Thunder champion Bill Plemons, Jr. retained his spot atop the Masters field.

The AMS Legends program returns to the track in June for the 2021 season of Thursday Thunder. More information on the Thursday Thunder series is available at AtlantaMotorSpeedway.com and LegendsOfGa.com.

Atlanta Motor Speedway – Hampton, GA
Race Results – April 3, 2021

Young Lions Race 1
1. Isaac Bevin
2. Aiden Garcia
3. Giovanni Ruggiero
4. George Phillips
5. Lanie Buice
6. Bailey North
7. Matthew Kade
8. Nick Morabito
9. Jackson Reynolds
10. Ashton Chilton
11. Carter Pugh
12. Hudson Bulger
13. Tessa Marine
14. William Hunley
15. Parker Eatmon
DNS: Sean McElearney

Young Lions Race 2
1. Isaac Bevin
2. Giovanni Ruggiero
3. Aiden Garcia
4. George Phillips
5. Ashton Chilton
6. Matthew Kade
7. Jackson Reynolds
8. Carter Pugh
9. Tessa Marine
10. Bailey North
11. William Hunley
12. Sean McElearney
13. Lanie Buice
14. Hudson Bulger
15. Nick Morabito

Semi-Pro Race 1
1. Nathan Jackson
2. Colin Brown
3. Kade Brown
4. Sam Cornman
5. Oliver Cordell
6. Jacob Staten
7. Mason Pressley
8. Trey Tadrzak
9. Ian Hampton
10. Dylan Fetcho

Semi-Pro Race 2
1. Nathan Jackson
2. Colin Brown
3. Sam Cornman
4. Kade Brown
5. Jacob Staten
6. Ian Hampton
7. Oliver Cordell
8. Mason Pressley
9. Trey Tadrzak
10. Dylan Fetcho

Pro Race 1
1. Cale Hall
2. Jensen Jorgensen
3. Josh Mullins
4. Taylor Jorgensen
5. Christopher Clanton
6 . Cody Hall

Pro Race 2
1. Cale Hall
2. Jensen Jorgensen
3. Cody Hall
4. Christopher Clanton
5. Josh Mullins
6. Taylor Jorgensen

Masters Race 1
1. Joey Clanton
2. Bill Plemons, Jr.
3. Robbie Woodall
4. Russell Shore
5. Benjamin Jones
6. Mark Swan
7. Phillip Young
8. Ronnie Wehunt
9. Tony Armbruster
10. Randy Shubert
11. Robert Anderson
12. Barry Bowen

Masters Race 2
1. Bill Plemons, Jr.
2. Robbie Woodall
3. Joey Clanton
4. Benjamin Jones
5. Phillip Young
6. Russell Shore
7. Ronnie Wehunt
8. Randy Shubert
9. Robert Anderson
10. Tony Armbruster
11. Barry Bowen

Bandits Race 1
1. Darren Krantz, Jr.
2. Hudson Canipe
3. Beckham Malone
4. Nate Honeycutt
5. Nicolas Denton
6. Baylor O’Neil
7. Neal Dulin
8. Makenna Kendrew
9. Mardy Roberts III
DNS: Mitchell Flater

Bandits Race 2
1. Hudson Canipe
2. Darren Krantz, Jr.
3. Mitchell Flater
4. Nate Honeycutt
5. Nicolas Denton
6. Beckham Malone
7. Neal Dulin
8. Baylor O’Neil
9. Makenna Kendrew
10. Mardy Roberts III

Rookie Bandoleros Race 1
1. Kayli Kade
2. Mason Roberts
3. Carson Cauble
4. Landon Cordell
5. Dana Parrish
6. Claire Collins
7. Tanner Pierson
8. Luke Young
9. Briella Rudolph

Rookie Bandoleros Race 2
1. Carson Cauble
2. Dana Parrish
3. Landon Cordell
4. Kayli Kade
5. Tanner Pierson
6. Luke Young
7. Claire Collins
8. Mason Roberts
DNS: Briella Rudolph

Outlaws Race 1
1. Carson Brown
2. Clay Hocutt
3. Garrett Erwin
4. Kyle Bacon
5. Bailey Buchanan
6. Sebastain Asztalos
7. Drew Halloran
8. Gianni Esposito
9. Conner Butler
10. Julia Buchanan

Outlaws Race 2
1. Clay Hocutt
2. Carson Brown
3. Kyle Bacon
4. Garrett Erwin
5. Julia Buchanan
6. Bailey Buchanan
7. Sebastain Asztalos
8. Gianni Esposito
9. Conner Butler
10. Drew Halloran

Chargers Race 1
1. Ryan Younginer
2. Oliver Dibble
3. Robby Taylor
4. David Anderson
5. Ben Thompson
6. Brian Cosier
7. Lisa Young

Chargers Race 2
1. Oliver Dibble
2. Ben Thompson
3. Lisa Young
4. Brian Cosier
5. David Anderson
6. Ryan Younginer
DQ: Robby Taylor

Spring Series Division Champions
Pro: Cale Hall
Masters: Bill Plemons, Jr.
Semi-Pro: Nathan Jackson
Young Lions: Isaac Bevin
Outlaws: Carson Brown
Bandits: Hudson Canipe

  • Associated Categories: Sports, NASCAR News, Other Motorsports
  • Associated Tags: motorsports, Auto Racing, Stock Car, Short Track, Asphalt, Atlanta Motor Speedway, Thunder Ring, Legends/Bandoleros, #GAdrivers
© Copyright 2021 AccessWDUN.com
All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed without permission.