cloudy.png
Sunday September 27th, 2020 12:47PM

Drivers battle in doubleheaders on AMS Thunder Ring

By Dustin Bixby
  Contact Editor

HAMPTON, Ga. - The Atlanta Motor Speedway Fall Five Legends Series returned with doubleheader action on Saturday evening on the AMS Thunder Ring ¼-mile layout.

Double the racing resulted in double the action on the tight, tricky track as Legends and Bandolero racers mixed it up throughout the night with changing track conditions and inverts making repeat winners hard to find.

In the Pro features Cale Hall took the first checkered flag of the day while summer series champion Caleb Heady took the victory in the second feature.

2020 Thursday Thunder Semi-Pro champ Blaze Crawford and Graham Campbell split the Semi-Pro features. In Young Lions competition, Mason Maggio and Isaac Bevin snagged victories.

Two drivers were flawless in their divisions Saturday. Robbie Woodall swept the pole and both feature wins in the Masters features and Clay Hocutt triumphed in both Outlaws races.

Bandit racers Garrett Erwin and summer series champion Tristan McKee traded victories in their division while rookies Sebastain Asztalos and Julia Buchanan went to victory lane in the Rookie Bandoleros features.

The Chargers division belonged to the ladies Saturday, as Amanda Woodall and Lisa Scott piloted their way to victories.

For more information, visit AtlantaMotorSpeedway.com.

Atlanta Motor Speedway – Hampton, GA
Fall Five Series – September 12, 2020

Young Lions
Race One
1. Mason Maggio – Palm Beach Gardens, FL
2. William Sawalich – Eden Prairie, MN
3. Preston Tatro – Brasleton, GA
4. Matthew Kade – Hampton, GA
5. Isaac Bevin – Louisville, KY
6. Justin Campbell – Griffin, GA
7. Lanie Buice – Locust Grove, GA
8. Keaton Hendrix – Homerville, GA
9. William Hunley – Warner Robins, GA
10. Jackson Reynolds – Marietta, GA
11. Nathan Jackson – McDonough, GA
12. Michael Gannon – Canton, GA

Race Two
1. Isaac Bevin – Louisville, KY
2. Matthew Kade – Hampton, GA
3. Mason Maggio – Palm Beach Gardens, FL
4. Preston Tatro – Brasleton, GA
5. William Sawalich – Eden Prairie, MN
6. Lanie Buice – Locust Grove, GA
7. Michael Gannon – Canton, GA
8. Justin Campbell – Griffin, GA
9. Nathan Jackson – McDonough, GA
10. Keaton Hendrix – Homerville, GA
11. Jackson Reynolds – Marietta, GA
12. William Hunley – Warner Robins, GA

Semi-Pro
Race One
1. Blaze Crawford – Fayetteville, GA
2. Graham Campbell – Braselton, GA
3. Garrett Lowe – Gastonia, NC
4. Kason Hill – Douglasville, GA
5. Trey Tadrzak – Stockbridge, GA
6. Ian Hampton – Stockbridge, GA

Race Two
1. Graham Campbell – Braselton, GA
2. Blaze Crawford – Fayetteville, GA
3. Kason Hill – Douglasville, GA
4. Garrett Lowe – Gastonia, NC
5. Ian Hampton – Stockbridge, GA
6. Trey Tadrzak – Stockbridge, GA

Pro Legends
Race One
1. Cale Hall – Griffin, GA
2. Caleb Heady – Shelbyville, KY
3. Timothy Watson – Panama City, FL
4. Cody Hall – Griffin, GA
5. Nick Woodall – Canton, GA
6. Max Hennebaul – Monroe, GA

Race Two
1. Caleb Heady – Shelbyville, KY
2. Cody Hall – Griffin, GA
3. Timothy Watson – Panama City, FL
4. Cale Hall – Griffin, GA
5. Nick Woodall – Canton, GA
6. Max Hennebaul – Monroe, GA

Masters
Race One
1. Robbie Woodall – McDonough, GA
2. Phillip Young – Dallas, GA
3. Russell Shore – Jefferson, GA
4. Ronnie Wehunt – Canton, GA
5. Kevin Vaughn – Grovetown, GA

Race Two
1. Robbie Woodall – McDonough, GA
2. Ronnie Wehunt – Canton, GA
3. Kevin Vaughn – Grovetown, GA
DQ: Phillip Young – Dallas, GA
DQ: Russell Shore – Jefferson, GA

Bandits
Race One
1. Garrett Erwin – Covington, GA
2. Tristan McKee – Williamsburg, VA
3. Garrett Gumm – Brooks, GA
4. Hudson Canipe – Candler, NC
5. Nicolas Denton – Pascagoula, MS
6. Baylor O’Neil – Grantville, GA
7. Mitchell Flater – Conyers, GA
8. Lee Brown – Acworth, GA
9. Nathaniel Harry – Concord, NC
10. Neal Dulin – Harrisburg, NC

Race Two
1. Tristan McKee – Williamsburg, VA
2. Garrett Erwin – Covington, GA
3. Garrett Gumm – Brooks, GA
4. Hudson Canipe – Candler, NC
5. Nicolas Denton – Pascagoula, MS
6. Baylor O’Neil – Grantville, GA
7. Mitchell Flater – Conyers, GA
8. Lee Brown – Acworth, GA
9. Neal Dulin – Harrisburg, NC
10. Nathaniel Harry – Concord, NC

Rookie Bandoleros
Race One
1. Sebastain Asztalos – Temple, GA
2. Alison Johnson – Charlotte, NC
3. Carson Cauble – Salisbury, NC
4. Lane Mueller – Locust Grove, GA
5. Julia Buchanan – Senoia, GA
6. Drew Halloran – Woodstock, GA
7. Kerbi Mueller – Locust Grove, GA
8. Kayli Kade – Hampton, GA
9. Bo Powers – Atlanta, GA
10. Makenna Kendrew – Senoia, GA
11. Gavin Reece – Conyers, GA
12. Mason Reece – Conyers, GA
13. Caroline Powers – Griffin, GA
14. Conner Butler – Forsyth, GA
15. Katelyn Hicks – Senoia, GA

Race Two
1. Julia Buchanan – Senoia, GA
2. Sebastain Asztalos – Temple, GA
3. Alison Johnson – Charlotte, NC
4. Kerbi Mueller – Locust Grove, GA
5. Carson Cauble – Salisbury, NC
6. Kayli Kade – Hampton, GA
7. Gavin Reece – Conyers, GA
8. Katelyn Hicks – Senoia, GA
9. Lane Mueller – Locust Grove, GA
10. Conner Butler – Forsyth, GA
11. Makenna Kendrew – Senoia, GA
12. Bo Powers – Atlanta, GA
13. Drew Halloran – Woodstock, GA
14. Mason Reece – Conyers, GA
15. Caroline Powers – Griffin, GA

Outlaws
Race One
1. Clay Hocutt – Mobile, AL
2. Carter Russo – Rougemont, NC
3. Briana Freeman – Bremen, GA
4. Killian McMann – Mt. Morris, MI
5. Bailey Buchanan – Senoia, GA
6. Kyle Bacon – Buchanan, GA
7. Carson Brown – Moseley, VA
8. Joshua Horniman – Claremont, NC
9. Oliver Dibble – Owens Cross Roads, AL
10. Donovan Strauss – Marietta, GA
11. Gianni Esposito – Dacula, GA
12. Michael Crafton – Franklin, TN
13. Bailey North – Hampton, GA

Race Two
1. Clay Hocutt – Mobile, AL
2. Bailey Buchanan – Senoia, GA
3. Bailey North – Hampton, GA
4. Carson Brown – Moseley, VA
5. Carter Russo – Rougemont, NC
6. Kyle Bacon – Buchanan, GA
7. Killian McMann – Mt. Morris, MI
8. Joshua Horniman – Claremont, NC
9. Oliver Dibble – Owens Cross Roads, AL
10. Gianni Esposito – Dacula, GA
11. Briana Freeman – Bremen, GA
12. Donovan Strauss – Marietta, GA

Chargers
Race One
1. Lisa Scott – Dallas, GA
2. Amanda Woodall – Canton, GA
3. Cole Nelson – Jefferson, GA
4. James Carrow – Griffin, GA
5. Hudson Bulger – Perry, GA

Race Two
1. Amanda Woodall – Canton, GA
2. Cole Nelson – Jefferson, GA
3. James Carrow – Griffin, GA
4. Hudson Bulger – Perry, GA
5. Lisa Scott – Dallas, GA

  • Associated Categories: Sports, NASCAR News, Other Motorsports
  • Associated Tags: motorsports, Auto Racing, Stock Car, Short Track, Asphalt, Atlanta Motor Speedway, Legends/Bandoleros, Thursday Thunder, #GAdrivers
© Copyright 2020 AccessWDUN.com
All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed without permission.