partlycloudy
Thursday July 2nd, 2015 4:10AM

Track and Field: Area standouts have plenty to prove at Georgia Olympics

By Morgan Lee Sports Editor
Related Articles
JEFFERSON -- Perhaps the biggest spectacle of the prep sports calendar gets underway this morning in Jefferson -- and a number of local athletes expect to shine in the Georgia Olympics.

The boys state track and field championships will feature three days of the best athletes in the state competing for glory -- a list which includes plenty of northeast Georgia representatives.

(NOTE: For a look at all of the area's competitors at this weekend's Georgia Olympics, simply scroll down.)

Leading the way is Jefferson's own Mason Hamrick, who will look to continue a school and area tradition of pole vaulting elitism when he competes in the Class AA event.

He may be competing in class, but Hamrick enters as the top gun across the entire state after vaulting 15-feet-0 earlier this season and could walk away with top competitor honors.

Hamrick will be pushed by Fitzgerald's Chandler Eckler in Class AA, but Class AAA competitor David Curry will also be pushing for honors, as the Buford standout enters the meet with high hopes of his own. Curry has the top Class AAA mark of the season at 14-7 and will be pushed by Oconee County's Wesley Walters.

Both are defending state champs, and it will make for an interesting afternoon in the pole vault pit, as the duo look to follow in the footsteps of former area champs such as Gainesville's Paul Malquist, Flowery Branch's Austin Eckenroth and Jefferson's Tyler Porter.

Speaking of Gainesville, the Red Elephants have a great shot at capturing a gold medal of their own on Thursday when Colton Quinones competes in the discus

Quinones has the top discus mark in Class AAAAA this year at 166-7, almost 15 feet more than second-seeded Treikell Jones of Stephenson.

North Hall will also gun for glory in the discus, with Destin Bennett and Drew Bryant amongst the top four seeds in Class AAA -- though St. Pius' Daniel Haugh will be tough to beat after putting up a ridiculous 196-5 in the state sectionals.

The Trojans will also look to get back to their domination of the 3,200 meters.

The 2013 meet saw the end of a streak of four straight gold medals for North Hall in the event, but Trojans distance specialists Quintin Miles and Zack Hill will look to put things back in their proper order for North Hall. Miles and Hill are seeded 1-2, respectively, in the race -- though they know they will face tough competition from North Oconee's Tyler Jones and Dawson County's Dylan Forrester.

Commerce also enters this year's meet with high hopes in the distance race and 800, as Nahum Mendoza (3,200) and Jose Rodriguez (800) both enter as No. 3 seeds.

The Tigers are looking to defend their Class A public title and will also look for big things from Qua Colbert, who holds the second best seed mark in shot put.

Whatever happens it should be an intriguing few days in Jefferson. For a look at all of this weekend's information for the Georgia Olympics -- including start times and seedings -- simply click here.

AREA COMPETITORS COMPETING IN THE GEORGIA OLYMPICS
Thursday-Saturday, Jefferson's Memorial Stadium
Athletes listed by school, in alphabetical order

Banks County
Andrew Elliott, 800 meters
Will Ledford, long jump
Beau Rush, 800

Buford
4x100 A relay team
4x100 B relay team
4x400 relay team
Khalil Anderson, 400
Chee Anyanwu, 200
Evyn Cooper, 100 and 200
David Curry, pole vault
Xavier Gantt, 100
Justin McCray, 110 hurdles and 300 hurdles
Brandon Mangram, triple jump
Dequavious Picou, shot put and discus

Commerce
4x100 relay team
Tretez Barksdale, high jump
Brian Chandler, 800
Qua Colbert, discus and shot put
Nahum Mendoza, 3,200
Jose Rodriguez, 800
Adrian Vaquera, shot put
Jamir Walton, triple jump

Dawson County
Dylan Forrester, 3,200

East Hall
Jacques Ash, 100
Dmitry Hunter, 110 hurdles

East Jackson
Justin Akin, shot put
Austin Beauchamp, discus
Chase Kennedy, 1,600 and 3,200
DeAngelo Moore, 100
Kendrick Rakestraw, long jump and triple jump

Flowery Branch
Isaac Mize, high jump
Miguel Martinez, 1,600
Nick Ashmead, 3,200

Gainesville
Colton Quinones, discus
Hunter Mallard, pole vault
Juan Ortega, 3,200

Jackson County
Nick Stovall, 110 hurdles
Todd Woodring, 200 and 400

Jefferson
4x100 relay team
4x400 relay team
Addison Cochran, 3,200
Mason Hamrick, pole vault
Max Higgins, 1,600
Dalton Hill, 110 hurdles, 300 hurdles and long jump
Ethan Hix, shot put and discus
James Howard, pole vault
Conner McCullough, 300 hurdles
Tradd Porter, 800
Josh Reid, 800
Satchel Turpin, high jump, long jump and triple jump

Johnson
Isaiah Del Campbell, pole vault
Juan Soto, pole vault

North Hall
Destin Bennett, shot put and discus
Drew Bryant, discus
Gil Hoffman, pole vault
Zack Jill, 3,200
Quintin Miles, 800 and 3,200
Bryce Schuebert, 800 and 1,600
Isaac Seid, 110 hurdles and 300 hurdles
Corson Teasley, 1,600
Dylan Truelove, shot put

Stephens County
Sean Blassingame, 400 and triple jump

Rabun County
Austin Shook, pole vault
Charlie Woerner, 100 hurdles, shot put and discus

Riverside Military
4x400 relay team
Malik Faulk, 300 hurdles
Marcus Gouthro, 1,600
Chris Howard, triple jump and shot put
Alexie Joya, 3,200

West Hall
4x400 relay team
Hunter Atkinson, shot put
Nick Sullens, high jump

White County
4x100 relay team
4x400 relay team
Tucker Cook, 300 hurdles
Andrew Manley, pole vault
Caleb Stephenson, 200 and 400
Maurice Sutton, long jump
Austin Thompson, 1,600 and 3,200
Dalton Whitfield, discus
© Copyright 2015 AccessWDUN.com
All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed without permission.
2014 Top 10: Looking back at the top sports stories of the year
It was another year for the record books in 2014, mostly for the right reasons -- state championships, new challenges and new stars taking their turn to shine. But there were also plenty of big stories that reminded us that sports -- like life -- isn
11:55PM ( 6 months ago )
NASCAR K&N Pro Series schedules set for 2015
DAYTONA BEACH, FL - NASCAR announced recently the 2015 schedules for its top developmental regional touring series, the NASCAR K&N Pro Series East and NASCAR K&N Pro Series West.
2:00PM ( 6 months ago )
Lanierland boys final: Johnson makes history with win over Red Elephants <b> (VIDEO) </b>
Ever the aggressor on the court, Johnson
8:55AM ( 6 months ago )
Sports
Lanierland boys semifinals: Unbeatens Johnson, Red Elephants roll into finals
Both Gainesville and Johnson powered their way into the Lanierland Tournament finals on Monday. The two undefeated teams will meet Tuesday for the title at 8:30 p.m. at Chestatee.
10:01AM ( 6 months ago )
Lanierland girls semifinals: GHS, Lady Falcons advance to finals <b> (VIDEO) </b>
Flowery Branch and Gainesville each took impressive wins Monday to advance to the Lanierland Tournament finals...
10:00AM ( 6 months ago )
Girls basketball: Lady Tigers advance to Pickens Holiday finals
The Dawson County girls basketball advanced to the finals of the Pickens Holiday Classic after an 81-54 win over Riverwood Monday.
11:48PM ( 6 months ago )
High School Sports
Wisler, Braves end skid vs. Nats
Rookie Matt Wisler wasn't too worried about walking so many hitters in his third major league start.
By The Associated Press
8:06AM ( 3 hours from now )
AP source: Hawks reach agreement to re-sign Paul Millsap
The Atlanta Hawks have reached an agreement to re-sign Paul Millsap, a person with knowledge of the deal told The Associated Press on Wednesday.
By The Associated Press
11:22PM ( 4 hours ago )
G-Braves finish off sweep of Bisons
The Gwinnett Braves continued their road domination of the Buffalo Bisons with a 6-2 win Wednesday night in the finale of their three-game series at Coca-Cola Field.
By AccessWDUN staff
11:11PM ( 4 hours ago )
AP source: Hawks finalizing deal for Spurs' Splitter
A person with knowledge of the deals says the Atlanta Hawks are finalizing a trade for San Antonio Spurs center Tiago Splitter.
6:03PM ( 10 hours ago )
U.S. women head to WWC final with 2-0 shutout of Germany
Carli Lloyd buried a penalty kick, Hope Solo got another shutout and the United States beat top-ranked Germany 2-0 on Tuesday night to advance to the title match at the Women's World Cup.
By The Associated Press
9:23AM ( 18 hours ago )