clear
Sunday May 3rd, 2015 12:53PM

Three region showdowns will play out on Jacobs airwaves

By Morgan Lee Sports Editor
With less than half the season remaining, there are key battles on the slate for area football programs every week. This Friday is no exception, and the Jacobs Media family of radio stations will be here to bring you three intriguing showdowns for Week 7.

After some lopsided victories since beginning play in Region 7-AAA, Buford will travel north to face its toughest league challenge yet at White County in a game broadcast live on WDUN AM 550.

The fourth-ranked Wolves (4-1, 2-0 Region 7-AAA) have won their first two region contests by a combined 124-0 in defeats of Banks County and West Hall. Yet Buford is set to face a White County squad that is tied for first in 7-AAA and is off to one of its best starts in decades.

(NOTE: To see a complete look at region standings for area teams, simply scroll down.)

The showdown should present an intriguing battle for control of the line of scrimmage, as the Warriors (4-1, 2-0) bring their triple-option offense to bear against a Wolves squad that prides itself on its play in the trenches.

White County has had a week to prepare for the contest after taking a bye last week -- a factor that could be a boost for a team that has dealt with injuries to key players early in the season.

Meanwhile, in Region 8-AAAAA, Gainesville continued to hold its position at the top of its new league with last week's 42-23 defeat of a game Cedar Shoals squad. This week, the seventh-ranked Red Elephants (5-1, 4-0 Region 8-AAAAA) will travel for the second straight contest, heading to Conyers to face Salem (2-4, 1-3) in a game broadcast live on 1240 AM ESPN Radio.

Gainesville's spread offense will take on a Seminoles defense that has struggled in its last two games against fellow 8-AAAAA leaders Flowery Branch and Clarke Central, allowing 36 points per game in back-to-back losses.

The Salem offense has also shifted to a spread attack of its own and features plenty of athletes -- though the Seminoles face a Gainesville defense that has excelled since a 32-30 season-opening loss to Class AAAAAA No. 5 West Forsyth.

And, in Region 8-AAAA, Chestatee avoided a letdown with last week's 36-26 defeat of Johnson on the road. This week the War Eagles will look to win their fifth straight contest of the campaign -- which would mark their highest win total since 2007.

Chestatee (4-1, 2-0 Region 8-AAAA) will play host to Walnut Grove (1-4, 0-2) in a contest broadcast live on WDUN FM 102.9.

The Warriors have struggled on offense this season, averaging just 13.8 points per game. They will face a War Eagles defense that has given up points at times but also come up with key stops during Chestatee's impressive four-game win streak -- a span that includes a huge road win at Stephens County.

The trio of contests are not the only big showdowns of the weekend -- a slate that also includes a huge battle in Region 8-AA, as Jefferson travels north to face Rabun County in a match-up of undefeated teams in league play.

Region 8-AAAA will also see a huge showdown between Stephens County and Monroe Area in Monroe, as the Indians look to get back into the title race in 8-AAAA against an undefeated Purple Hurricanes squad.

And, in Region 7-AAAAAA, Mill Creek and North Gwinnett will battle for second place behind Norcross, as the Hawks play host to the ninth-ranked Bulldogs in Hoschton.


AREA PREP FOOTBALL GAMES, Oct. 12
Gainesville at Salem -- Radio: 1240 AM
Buford at White County -- Radio: AM 550
Walnut Grove at Chestatee -- Radio: 102.9 FM
Winder-Barrow at Flowery Branch
Fannin County at North Hall
Madison County at Lumpkin County
Stephens County at Monroe Area
Jefferson at Rabun County
Riverside Military at Union County
Commerce at Prince Avenue Christian
Lakeview at Cross Keys (North DeKalb stadium)
Apalachee at Loganville
North Gwinnett at Mill Creek
Meadowcreek at Habersham Central
North Forsyth at Alpharetta

AREA PREP FOOTBALL GAMES, Oct. 13
Johnson at Clarkston (Halliford Stadium)

STANDINGS FOR AREA REGIONS AFTER OCT. 5
Region 8-A
TEAM........................Region...................Overall
George Walton............2-0..........................5-1
Athens Academy.........1-0..........................5-0
Pinecrest Academy.....1-0..........................3-1
Prince Avenue............1-1...........................5-1
Athens Christian.........1-1...........................2-4
Commerce..................0-2..........................4-2
Hebron Christian.........0-2..........................1-4
*Lakeview Academy...................................2-2
*Towns County...........................................0-6
(*-playing a non-region schedule)

Region 8-AA
TEAM........................Region...................Overall
Jefferson......................2-0..........................4-1
Rabun County..............2-0..........................4-1
Washington-Wilkes......2-1..........................5-1
Union County...............1-1..........................4-1
Oglethorpe Co.............1-1..........................3-2
Greene County............1-1..........................1-4
Social Circle................0-2..........................0-5
Riverside Military.........0-3..........................0-5

Region 7-AAA
TEAM........................Region...................Overall
Buford...........................2-0..........................4-1
North Hall......................2-0..........................4-1
White County................2-0..........................4-1
Dawson County............2-1..........................4-2
Fannin County..............1-1..........................1-4
West Hall......................1-2..........................2-4
East Hall.......................0-3..........................2-4
Banks County...............0-3..........................1-5

Region 8-AAA
TEAM........................Region...................Overall
North Oconee...............2-0..........................4-1
Elbert County................2-0..........................3-2
Hart County..................2-0..........................2-3
Jackson County............2-1..........................4-2
Morgan County.............1-1..........................4-1
Franklin County.............0-2..........................1-4
Oconee County.............0-2..........................1-4
East Jackson................0-2..........................0-5

Region 8-AAAA
TEAM........................Region...................Overall
Monroe Area................2-0..........................5-0
Chestatee....................2-0..........................4-1
Stephens County.........1-1..........................4-1
Lanier...........................1-1..........................3-2
Eastside.......................1-1..........................3-2
Lumpkin County...........1-1..........................1-4
Walnut Grove...............0-2..........................1-4
Madison County...........0-2..........................0-5
*Johnson.....................................................3-3
(*-playing a non-region schedule)

Region 8-AAAAA
TEAM........................Region...................Overall
Gainesville..................4-0..........................5-1
Flowery Branch...........4-0..........................4-2
Clarke Central.............3-0..........................3-2
Heritage, Conyers.......3-1..........................5-1
Cedar Shoals..............1-3..........................3-3
Salem..........................1-3..........................2-4
Apalachee...................0-3..........................1-4
Loganville....................0-3..........................1-4
Winder-Barrow............0-3..........................0-5

Region 6-AAAAAA
TEAM........................Region...................Overall
Johns Creek................2-0..........................5-0
Lambert.......................2-0..........................5-0
West Forsyth...............2-0..........................5-0
Chattahoochee............1-1..........................3-2
Alpharetta....................1-1..........................2-3
North Forsyth..............0-2..........................3-2
South Forsyth..............0-2..........................3-2
Centennial...................0-2..........................0-5

Region 7-AAAAAA
TEAM........................Region...................Overall
Norcross.....................4-0..........................6-0
Collins Hill...................3-0..........................4-1
Mill Creek....................3-1..........................4-2
North Gwinnett............2-1..........................4-1
Peachtree Ridge.........2-2..........................2-4
Duluth.........................1-3..........................2-4
Mountain View............1-2..........................2-3
Meadowcreek.............0-3..........................0-5
Habersham Central....0-4..........................0-6
© Copyright 2015 AccessNorthGa.com
All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed without permission.
Tech beats Southern California in Sun Bowl
Tevin Washington threw a touchdown pass and ran for another score to help Georgia Tech beat Southern California 21-7 on Monday in the Sun Bowl.
5:54PM ( 2 years ago )
Top 10 sports stories of the year: 2012 one for the history books
2012 has been all things to all people in the sports world. The last 12 months have run the gamut of emotions and given fans and spectators much to awe, rue and everything in between.
2:33PM ( 2 years ago )
College Football Hall to break ground in Atlanta
Groundbreaking for the new College Football Hall of Fame in Atlanta will be Jan. 28 and the museum is scheduled to open in the fall of 2014.
2:15PM ( 2 years ago )
Sports
Boys basketball: Dawson County storms to Battle of States crown, 13-0 mark
The Dawson boys basketball team extended their perfect start to the season to 13-0 -- their best opening in over 40 years -- on Saturday, claiming the Battle of the States tournament title in the process, 62-22 over Murphy, N.C., in Hiawassee.
11:17PM ( 2 years ago )
Girls basketball: Chestatee stumbles to losses in tournament play
The Chestatee girls basketball team dropped a 50-47 decision to Allatoona on Saturday at the Allatoona Christmas Tournament in Acworth.
8:19PM ( 2 years ago )
High School Sports
Coach Quinn believes 1st NFL draft with Falcons a success
General manager Thomas Dimitroff and new coach Dan Quinn say the Atlanta Falcons got exactly what they were looking for on the last day of the NFL draft.
3:40PM ( 2 hours from now )
Golf: Red Elephants surge back to claim Invite crown over Marist
The Gainesville boys golf team staged a second-round comeback on Saturday to claim The Invite crown at Chattahoochee Golf Club in Gainesville.
11:53AM ( 1 hour ago )
David Ragan ready to move to Michael Waltrip Racing
David Ragan’s tenure in the No. 18 Joe Gibbs Racing Toyota comes to an end with the GEICO 500 and he’ll be moving onto his third team in 11 races—“a little weird, for sure,” he acknowledged—when the Sprint Cup schedule resumes at Kansas Speedway on May 9.
By Mark McCarter-NASCAR Wire Service
8:00AM ( 4 hours ago )
Reds notch 8-4 win over Braves
Jay Bruce powered two long triples, Marlon Byrd broke out of his slump and Zack Cozart had three hits to lead the Reds to an 8-4 victory over the Atlanta Braves on Saturday night.
10:42PM ( 14 hours ago )
American Pharoah gives trainer a long-awaited 4th Derby win
LOUISVILLE, Ky. (AP) — Three times in seven years, Bob Baffert left the Kentucky Derby empty-handed. Two seconds and a sixth-place finish by the wagering favorite.After a while, those close calls star...
9:28PM ( 15 hours ago )