clear
Wednesday October 17th, 2018 11:06AM

2018 high school football standings

By Jeff Hart Sports Reporter

2018 Region Standings covering northeast Georgia teams
After Oct. 12 games

Region 8-6A
TEAM........................Region...................Overall
Dacula.........................2-0..........................5-2
Lanier..........................2-0..........................5-2
Habersham Central...1-1..........................4-3
Apalachee...................1-1..........................3-4
Winder-Barrow............0-2..........................2-5
Gainesville..................0-2..........................0-7

Region 8-5A
TEAM........................Region...................Overall
Buford..........................3-0..........................6-2
Cedar Shoals...............2-1..........................5-3
Clarke Central..............2-1..........................5-3
Loganville.....................1-2..........................3-5
Walnut Grove...............1-2..........................2-6
Johnson.......................0-3..........................4-4

Region 7-4A
TEAM........................Region...................Overall
Marist..........................4-0..........................7-1
Blessed Trinity............3-0..........................7-0
Flowery Branch...........2-1..........................6-1
White County..............1-2..........................2-5
West Hall....................1-3..........................2-6
Denmark.....................1-3..........................4-4
Chestatee...................0-3..........................1-6

Region 7-3A
TEAM........................Region...................Overall
Greater Atlanta Chr.......4-0..........................6-2
Dawson County.............2-1..........................6-1
North Hall......................2-1..........................6-1
Fannin County...............2-1..........................3-4
Lumpkin County.............1-2..........................3-4
East Hall........................1-3..........................2-6
Cherokee Bluff..............0-4...........................0-8

Region 8-3A
TEAM........................Region...................Overall
Monroe Area...............4-0..........................8-0
Jefferson.....................4-0..........................7-1
Morgan County.............2-2..........................3-5
Hart County..................1-2..........................2-5
Franklin County............1-2..........................2-5
Jackson County...........0-3..........................2-5
East Jackson................0-3..........................1-6

Region 8-2A
TEAM........................Region...................Overall
Union County..............4-0..........................7-0
Rabun County.............4-0..........................6-1
Elbert County..............2-2..........................4-3
​Banks County..............2-2..........................3-4
Monticello....................2-2..........................3-4
Putnam County............1-3..........................2-5
Social Circle................1-3..........................4-3
Oglethorpe County........0-4..........................0-7

Region 8-A
TEAM.....................Subregion.................Overall
Subdivision A
Athens Academy..........3-0..........................7-0
Prince Avenue..............2-1..........................6-1
George Walton.............1-1..........................6-1
Providence Christian....0-2..........................3-4
Athens Christian...........0-2..........................2-5
Subdivision B
Commerce....................2-0..........................7-0
Riverside Military..........2-0..........................4-3
​Hebron Christian..........2-1..........................4-3
Towns County...............0-2..........................2-5
Lakeview Academy.......0-3..........................0-7

  • Associated Tags: High school football
© Copyright 2018 AccessWDUN.com
All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed without permission.