mostlycloudy
Friday May 25th, 2018 2:54PM

STATE CHAMPS: Area track and field stars shine on first day of state meets

By AccessWDUN Staff

Five area athletes brought home the gold on Thursday, as GHSA state track and field championships got under way at three different venues.

Flowery Branch's Taniyah Worth, North Hall's Devan Crow, Buford's Kimberly Harris, Commerce's Kate Massey and Rabun County's Guy Gober each climbed to the top of the medal podium in their respective venues.

Worth, who is headed to Alabama on a basketball scholarship, claimed the girls Class 5A high jump, clearing 5-feet-4 in the meet in Carrollton.

At the same meet, the Lady Wolves' Harris won the long jump with a leap of 20-2.5

Meanwhile, Albany's Hugh Mills Stadium saw plenty of impressive performances from northeast Georgia-based athletes including Crow, who ran down the boys 1,600 meter title. The Trojans standout finished in 4:26.91

Area runners dominated the day, in fact, as Massey claimed the Class A Public girls 3,200 meters in 13:02.48. And Rabun County's Gober clinched the Class AA boys 1,600 in 4:31.00.

State meets will continue through Friday and Saturday.

There were numerous other top eight finishes for area athletes around the state on Thursday, including: 

CLASS 5A (Carrollton)
Buford  

Kimberly Harris, first, girls long jump (20-2.5)
Sierra Sieracki, fourth, girls high jump (5-2)

Flowery Branch
Taniyah Worth, first, girls high jump (5-4)
Ashley Thomas, sixth, girls triple jump (36-5.25)
Erika Plummer, fourth, girls 1,600 (5:12.63)
Shannon Hoolahan, seventh, girls 1,600 (5:18.02)
Collin Kilgore, seventh, boys 1,600 (4:28.23)

CLASS 3A (Albany)
Dawson County

Jenna LeCours, sixth, girls 3,200 (12:32.99)
Carlos Keller, second, boys high jump (6-4)
Cooper Freeman, third, boys pole vault (12-6)
Christopher Shelp, eighth, boys 1,600 (4:35.34)

East Jackson
Shane Shelafoe, seventh, boys 1,600 (4:34.17)

Jackson County
Seth Caylor, second, boys pole vault (13-0)

North Hall
Morgan Mize, eighth, girls 3,200 (13:11.00)
Devan Crow, first, boys 1,600 (4:26.91)

Union County
Zoe Sanchez, fifth, girls 3,200 (12:32.85)

CLASS 2A (Albany)
Banks County

Jackson Ramey, second, boys discus (140-3)
Sean Hall, third, boys pole vault (11-0)
Jimmy Cochran, fourth, boys 1,600 (4:42.30)
AJ Davidson, eighth, boys pole vault (10-6)

Rabun County
Guy Gober, first, boys 1,600 (4:31.00)
Grayson Mitchem, fifth, boys pole vault (11-0)
Trent Miller, seventh, boys pole vault (11-0)

CLASS 1A Public (Albany)
Commerce

Kate Massey, first, girls 3,200 (13:02.48)
Brittany Webb, fourth, girls 3,200 (14:19.20)
Greyson Burke, second, boys pole vault (12-0)
Tucker Flint, third, boys pole vault (12-0)
JJ Morris, third, boys 1,600 (4:52.34)
Shannon Segars, third, boys long jump (20-11.5)
Brandon Morris, fifth, boys 1,600 (4:55.53)
Easley Smith, sixth, boys discus (124-7)

© Copyright 2018 AccessWDUN.com
All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed without permission.
STATE CHAMPS: Area track and field stars shine on first day of state meets
Five area athletes brought home the gold on Thursday, as GHSA state track and field championships got under way at three different venues.
1:00AM ( 1 hour from now )
(VIDEO) Playoff baseball: Jefferson advances to 4A semifinals
Jefferson advanced to its second semifinal round in four seasons Thursday with a 10-5 victory over Woodward Academy in Game 3 of the two teams' best-of-three Class 4A quarterfinal series...
11:58PM ( 31 minutes from now )
Albies hits a slam, Braves roll past Marlins 9-2
Three swings. That's all it took for the Atlanta Braves to blow the game wide open.
11:12PM ( 14 minutes ago )
Sports
(VIDEO) Playoff baseball: Jefferson-Woodward headed to Game 3 in quarterfinal series
Jefferson baseball has been here once already this postseason...
11:46PM ( 23 hours ago )
Chestatee's Soper honored as Most Positive Athlete for state of Georgia
Chestatee High's Josh Soper was recently named the Most Positive Boys Altternative Sport Athlete in the State of Georgia.
4:34PM ( 1 day ago )
Playoff baseball: Survival, not perfection, driving historic Falcons' run
Perfection is something Flowery Branch baseball coach Joey Ray does not entirely embrace...
11:30AM ( 1 day ago )
High School Sports
Track and Field: Area athletes impress at Sectionals, set sites on state finals
The top track and field athletes in northeast Georgia impressed over the weekend at various sectional meets around the state, earning themselves spots in state championships, which will take place May 10-12.
By AccessWDUN Staff
4:04PM ( 1 week ago )
(VIDEO) Track and Field: Buford girls impress to win 8-5A crown
The Buford girls edged out Flowery Branch, while the Cedar Shoals boys pushed ahead of the Buford boys on Friday, each team claiming Region 8-5A crowns on Friday in Flowery Branch.
By AccessWDUN Staff
12:10AM ( 2 weeks ago )
Track and Field: Branch girls, Riverside clinch Hall County Championships
Riverside Military did its damage atop the podium, while no girls team held a candle to Flowery Branch on Thursday in the Hall County track and field championships at Flowery Branch High.
By AccessWDUN Staff
11:55PM ( 1 month ago )
STATE CHAMPS: Track and Field: Lady Wolves take team title; White County's Alexander, Buford's Rossum, Marsh run to gold
The Buford girls and three northeast Georgia runners grabbed state titles Saturday in the finals of the Georgia High School Association track and field championships...
By AccessWDUN
5:00PM ( 11 months ago )
STATE CHAMPS: Rabun's Morgan, Eagles' Kennedy take home titles at day 2 of state track meet
Rabun County's Perryn Morgan captured the Class AA girls pole vault title while East Jackson's Chase Kennedy took gold in the Class AAA boys 3,200 meters Friday at the Georgia High School Association Track and Field championships in Albany...
By AccessWDUN
8:55PM ( 11 months ago )