cloudy
Tuesday February 28th, 2017 9:23AM

List of 2016 Lumpkin County races

By AccessWDUN staff

Here's a list of 2016 races in Lumpkin County.

For more information: Lumpkin County Elections and Voter Registration - website
56 Short Street
Dahlonega, GA 30533
Phone 706-864-6279

United States Representative, District 9
Republicans: Doug Collins - incumbent, Paul Broun, Roger Fitzpatrick, Bernie Fontaine, Mike Scupin
Winner has no Democratic opposition in the November general election.

State Senate, District 51
Republican: Steve Gooch - incumbent, John Williamson
Winner has no Democratic opposition in the November general election.

State Representative, District 9
Republican: Kevin Tanner - incumbent
Winner has no Democratic opposition in the November general election.

County Commission, Chairman
Republicans: Chris Dockery - incumbent, Doug Sherrill
Winner has no Democratic opposition in the November general election.

County Commission, District 1 
Republicans: David Miller, Bill Scott
Winner has no Democratic opposition in the November general election.

County Commission, District 2
Republicans: Steve Shaw - incumbent, Bobby Mayfield, Carlton Smith, DJ Wight
Winner has no Democratic opposition in the November general election.

County Board of Education, District 1
Non-partisan: Catherine Ariemma, Jay Sessions, Mera Turner

County Board of Education, District 3
Non-partisan: Jim McClure - incumbent
McClure is unopposed in his bid for re-election.

Sheriff
Republicans: Stacy Jarrard, incumbent
Jarrard is unopposed in his bid for re-election..

Chief Magistrate
Non-partisan: Randy M Pruitt, incumbent
Pruitt is unopposed in his bid for re-election.

Probate Judge
Non-partisan: Michael A. Chastain, incumbent
Chastain is unopposed in his bid for re-election.

Coroner
Republican: Ronald Fortner - incumbent, Amanda Jones, Diane Kimmel, Jim Sheppard
Winner has no Democratic opposition in the November general election.

Tax Commissioner
Republican: Rachel Ellen Pruitt - incumbent
Pruitt has no opposition in her bid for re-election.

Clerk of Superior Court
Republican: Rita Harkins - incumbent
Harkins has no opposition in her bid for re-election.

Surveyor
Republican: John Gaston - incumbent, John Davis
Winner has no Democratic opposition in the November general election.

© Copyright 2017 AccessWDUN.com
All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed without permission.