clear
Tuesday May 5th, 2015 12:13AM

Three football playoff showdowns to feature on air Friday

By Morgan Lee Sports Editor
REGION FOOTBALL STANDINGS
2013 Final Regular Season Standings

Region 8-A
TEAM......................Region.................Overall
Prince Avenue............6-0.......................9-1
Commerce..................5-1......................7-3
Athens Christian..........3-3......................5-5
Athens Academy.........3-3......................6-4
George Walton............2-4......................5-5
Pinecrest Academy.....2-4.....................5-5
Hebron Christian.........0-6......................2-8
*Towns County.......................................4-6
*Lakeview Academy...............................2-7
(*-playing a non-region schedule)

Region 8-AA
TEAM........................Region................Overall
Washington-Wilkes......7-0.....................10-0
Jefferson......................6-1......................8-2
Rabun County..............5-2......................8-2
Union County...............4-3......................6-4
Riverside Military.........3-4......................5-5
Greene County............2-5......................3-7
Oglethorpe Co.............1-6......................1-9
Social Circle................0-7......................0-10

Region 7-AAA
TEAM........................Region..............Overall
Buford...........................7-0.....................10-0
White County................6-1......................8-2
North Hall......................5-2.....................8-2
West Hall......................4-3......................6-4
Dawson County............3-4.....................5-5
East Hall.......................2-5......................5-5
Fannin County..............1-6......................2-8
Banks County...............0-7....................0-10

Region 8-AAA
TEAM........................Region..............Overall
Elbert County................7-0......................8-2
Hart County..................6-1......................9-1
North Oconee...............5-2......................7-3
Jackson County............4-3......................4-6
Morgan County.............3-4......................6-4
Oconee County.............2-5.....................2-8
Franklin County.............1-6......................1-9
East Jackson................0-7......................1-9

Region 8-AAAA
TEAM........................Region...............Overall
Monroe Area................7-0.....................10-0
Chestatee....................6-1......................8-2
Lanier...........................5-2......................8-2
Stephens County.........3-4......................5-5
Eastside.......................3-4......................5-5
Madison County...........2-5......................4-6
Lumpkin County...........2-5......................2-8
Walnut Grove...............0-7......................1-9
*Johnson.................................................2-8
(*-playing a non-region schedule)

Region 8-AAAAA
TEAM........................Region...............Overall
Gainesville..................8-0......................9-1
Flowery Branch...........7-1.....................7-3
Clarke Central.............6-2......................7-3
Heritage, Conyers.......5-3......................6-4
Loganville....................4-4......................5-5
Cedar Shoals..............3-5......................3-7
Salem..........................2-6......................3-7
Winder-Barrow............1-7......................2-8
Apalachee...................0-8......................0-10

Region 6-AAAAAA
TEAM........................Region...............Overall
Alpharetta....................7-0.....................8-2
Lambert.......................5-2......................6-4
West Forsyth...............5-2......................7-3
North Forsyth..............4-3......................7-3
South Forsyth..............4-3......................7-3
Chattahoochee............2-5......................4-6
Centennial...................1-6......................1-9
Johns Creek................0-7.....................0-10

Region 7-AAAAAA
TEAM........................Region...............Overall
Norcross.....................7-1......................8-2
Collins Hill...................7-1.....................9-1
North Gwinnett............7-1......................9-1
Peachtree Ridge.........5-3......................7-3
Mill Creek....................4-4......................6-4
Duluth.........................3-5......................3-7
Mountain View............2-6......................2-8
Meadowcreek.............1-7......................1-9
Habersham Central....0-8......................0-10
Related Articles
The second season begins on Friday for 14 area high school football programs, as the state playoffs get underway -- 14 teams are just five wins removed from the biggest prize of all, and Jacobs Media will be along for every step.

(Commerce is the 15th area playoff team but must wait a week to start its playoff run and only needs win four games.)

Three first round contests will feature live on the air-waves of Jacobs Media stations, including one team looking for some bounce back, one looking for history and another chasing its own excellence from 2012.

Flowery Branch suffered an upset loss in last year's first round of the Class AAAAA postseason, and the Falcons will look to avoid that fate this week after finishing as the No. 2 seed from Region 8-AAAAA.

It will not come easy, however, as Flowery Branch (7-3) plays host to a Stephenson team that spent most of the season ranked in the top 10 and finished third in a brutally tough Region 6-AAAAA. The showdown will be broadcast live on WDUN AM 550.

The Jaguars (8-2) only defeats of 2013 came against top-ranked Tucker (31-28) and a Mays team that finished second in 6-AAAAA but did not receive a top 10 ranking.

Stephenson features 6-foot-5 tight end Ari Werts amongst an athletic and sizable roster.

Yet Flowery Branch will not be cowed by the challenge, and the Falcons, who made a hard push for the 8-AAAAA crown, will look to slow a Jaguars offense that comes in averaging just over 35 points per game.

Meanwhile, in Class AAAA, Chestatee will also face an athletic challenger from Atlanta, as the War Eagles take on Grady at home in a game broadcast live on WDUN 102.9 FM.

Chestatee (8-2) is looking to make two firsts on Friday: win more than eight games in a season and take their first playoff victory in program history. This will be the War Eagles fourth state playoff appearance, and they have yet to move past the first round.

But trials do not daunt this Chestatee squad, and the War Eagles will be excited about the opportunity at facing a Grey Knights team that features an explosive offense and a defense that is allowing 15.8 points per game. Grady (8-2) did not face Region 6-AAAA champ Marist during the season, but the second seeded Grey Knights will be no easy out, featuring running back Hakeem Todd (1,191 yards rushing, 11 TDs).

Chestatee's defense will look to make the difference, again, for the War Eagles, coming off its third shutout of the campaign in last week's regular season finale against Madison County -- a 42-0 victory.

Gainesville too is coming off a memorable regular-season finale, notching its fifth region title in the last six years courtesy a 55-45 defeat of Flowery Branch.

Yet Region 8-AAAAA's No. 1 seed knows it will not have a cakewalk in the first round just because it is facing a No. 4 seed. M.L. King is not your average fourth seed. And the two teams will square off at City Park live on 1240 AM.

The Lions (7-3) losses this season came against two ranked foes in Tucker and Stephenson, as well as 6-AAAAA No. 2 seed Mays -- and only No. 1 Tucker managed a sizable win (60-34). The other two losses were by a combined 12 points.

The third-ranked Red Elephants (9-1) will also face one of the more dangerous quarterbacks in the state in M.L. King's Roland Rivers (6-foot-3, 225 pounds), who has passed for over 2,000 yards so far this season. Romello Shumake has been his top target, with over 700 yards receiving so far this season.

There are plenty of other intriguing first round match-ups coming our way, including Westminster (5-5) at Jefferson (8-2), North Gwinnett (9-1) at Milton (8-2) and North Hall (8-2) at Ringgold (8-2) -- and you can keep up with all of the night's action live on Access North Georgia's Friday Game Night page and on twitter @FridayGameNight.

The Trojans will be one of the more feared No. 3 seeds in the postseason, and Ringgold has beaten just two teams with a winning record this campaign -- though one of them was Region 7-AAAA champ Dalton.

Meanwhile, White County will play host to its second ever state playoff game when the Warriors (8-2) will take on Adairsville (7-3). White County did win its last home playoff match-up (28-20 over LaGrange in 2010).

West Hall (6-4) and North Forsyth (7-3) will also make their state playoff appearances since 2002 and 2010 respectively. The Spartans travel to take on second-ranked Cartersville (10-0), while North Forsyth heads to face sixth-ranked Archer (10-0).

Jackson County (4-6) will also make its second straight playoff appearance, traveling to face Blessed Trinity (7-3), while, in Class AA, Rabun County (8-2) treks to No. 2 Greater Atlanta Christian (9-1). Union County (6-4), meanwhile, will play at No. 1 Lovett (9-1). And Stephens County (5-1) battles No. 5 Marist (8-2) in Atlanta.

AREA TEAMS STATE PLAYOFF MATCH-UPS:
First round contests for Classes AAAAAA-AA take place Nov. 15; Class A first round begins Nov. 22

Class AAAAAA
North Forsyth (No. 4 seed, 6-AAAAAA) at Archer (No. 1, Region 8-AAAAAA)
North Gwinnett (No. 3, 7-AAAAAA) at Milton (No. 2, 5-AAAAAA)

Class AAAAA
Gainesville (No. 1, 8-AAAAA) vs. M.L. King (No. 4, 6-AAAAA) -- Radio: 1240 AM
Flowery Branch (No. 2, 8-AAAAA) vs. Stephenson (No. 3, 6-AAAAA) -- Radio: AM 550

Class AAAA
Chestatee (No. 2, 8-AAAA) vs. Grady (No. 3, 6-AAAA) -- Radio: 102.9 FM
Stephens County (No. 4, 8-AAAA) at Marist (No. 1, 6-AAAA)

Class AAA
Buford (No. 1, 7-AAA) vs. Sonoraville (No. 4, 5-AAA)
White County (No. 2, 7-AAA) vs. Adairsville (No. 3, 5-AAA)
North Hall (No. 3, 7-AAA) at Ringgold (No. 2, 5-AAA)
West Hall (No. 4, 7-AAA) at Cartersville (No. 1, 5-AAA)
Jackson County (No. 4, 8-AAA) at Blessed Trinity (No. 1, 6-AAA)

Class AA
Jefferson (No. 2, 8-AA) vs. Westminster (No. 3, 6-AA)
Rabun County (No. 3, 8-AA) at Greater Atlanta Christian (No. 2, 6-AA)
Union County (No. 4, 8-AA) at Lovett (No. 1, 6-AA)

Class A
Commerce -- awaits GHSA Class A power rating to find out seeding
© Copyright 2015 AccessNorthGa.com
All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed without permission.
Bartus, Icemen shuts out Gwinnett
Garrett Bartus pitched a 42 save shutout, as the Evansville IceMen topped the Gwinnett Gladiators on a New year
10:23PM ( 1 year ago )
Gator Bowl Preview Capsule
A rematch of last year's Capital One Bowl, which Georgia won 45-31 in Orlando.
8:52PM ( 1 year ago )
Millsap's 34 leads Hawks past Celtics
Paul Millsap had season highs with 34 points and 15 rebounds as the Hawks rallied from an 18-point deficit for a 92-91 win over the Boston Celtics on Tuesday afternoon.
7:44PM ( 1 year ago )
Sports
Big Red Shootout: Buford foils Lady Elephants' upset bid in finale
Buford junior Camille Anderson knows to forget about the past during games.
11:09PM ( 1 year ago )
Boys basketball: Knights rebound with win over Centennial
The Johnson boys bounced back after a loss to Grayson on Friday with a 94-72 win Saturday night over Centennial in the Duluth Jingle Jam.
10:43PM ( 1 year ago )
Girls basketball: Dawson falls in Battle of States finals
Dawson County fell behind early and could not complete the comeback in a 70-65 loss to Hayesville, N.C. in the championship game of The Battle of the States Tournament Saturday night.
10:38PM ( 1 year ago )
High School Sports
Snelling to make curtain call at East-West Classic (Video)
Ask Walt Snelling about Gainesville football and you will be supplied with a litany of great players and games from a program with an illustrious history.
7:33PM ( 1 year ago )
High School football 2013: Superlatives abound after another special season
After letting it soak in for a few days we
7:42PM ( 1 year ago )
Friday Game Night
Boys golf: 8-AAAA sends three into state tourney with strong showing at Sectionals
Region 8-AAAA had a strong showing Monday at the Class AAAA boys North Sectionals at Applewood Golf Club.
By AccessWDUN staff
6:05AM ( 5 hours from now )
Centennial High School AD named to new system-wide athletics post for Gainesville schools
At Monday night's school board work session, Gainesville City School Superintendent Wanda Creel introduced the school system's new Director of Athletics and Student Activities.
8:11PM ( 4 hours ago )
VIDEO: Explosive Abarca leading Knights' offense into playoffs
Johnson High boys soccer has produced some incredible players and teams through the years...
7:30PM ( 4 hours ago )
Spring sports postseason reaches its busiest week
The spring sports postseason is picking up steam now...
5:00PM ( 7 hours ago )
Top-seeded Nighthawks will host one of two NCAA softball Southeast Regionals
The University of North Georgia softball team has earned the top seed and will host a 2015 NCAA Regional this coming weekend, as the national office announced Monday morning on a live selection show on NCAA.com.
By UNG Athletic Communications
4:57PM ( 7 hours ago )