The latest prep basketball rankings feature just one Region 7-AAA boys team, while six area girls teams made it into the polls, released Tuesday.
The Prepcountry.com coaches rankings place the Gainesville boys at eighth in Class AAA, while Franklin County is ninth. Mill Creek is the only other area boys team ranked, coming in at eighth in Class AAAAA.
Meanwhile, the Buford girls, defending Class AA champs, are currently second, while Rabun County is fifth in Class AA.
In Class AAA, Gainesville is ranked fourth, while Franklin County is third. Pickens also comes in at eighth.
In Class AAAAA, Mill Creek is sixth.
-- Here are the results of the first regular season PrepCountry.com Boys Basketball Coaches Poll for the week of December 14, 2009.
Class A
1. Wilkinson County
2. Whitefield Academy
3. Wesleyan
4. Lanier County
5. Wilcox County
6. Claxton
7. Montgomery County
8. Athens Christian
9. Terrell County
10. Paideia
Class AA
1. Greater Atlanta Christian
2. Dade County
3. Northeast, Macon
4. Dublin
5. Decatur
6. Thomasville
7. Greene County
8. Vidalia
9. Putnam County
10. Laney
Class AAA
1. South Atlanta
2. Westover
3. Liberty County
4. Columbia
5. Elbert County
6. Dunwoody
7. Carrollton
8. GAINESVILLE
9. FRANKLIN COUNTY
10. Burke County
Class AAAA
1. Hillgrove
2. Clarke Central
3. Rockdale County
4. Tucker
5. Miller Grove
6. Fayette County
7. Lithia Springs
8. Sequoyah
9. Banneker
10. Chamblee
Class AAAAA
1. Milton
2. Walton
3. Westlake
4. Centennial
5. Central Gwinnett
6. Norcross
7. Wheeler
8. MILL CREEK
9. McEachern
10. Valdosta
-- Here are the results of the first regular season PrepCountry.com Girls Basketball Coaches Poll for the week of December 14, 2009.
Class A
1. Wesleyan
2. Randolph-Clay
3. Paideia
4. Taylor County
5. Calvary Day
6. Holy Innocents
7. Gordon Lee
8. Savannah Christian
9. Bryan County
10. Southwest Atlanta Christian
Class AA
1. Northeast, Macon
2. BUFORD
3. Laney
4. Greater Atlanta Christian
5. RABUN COUNTY
6. Dodge County
7. Thomasville
8. Lovett
9. North Oconee
10. Vidalia
Class AAA
1. Kendrick
2. Rutland
3. FRANKLIN COUNTY
4. GAINESVILLE
5. Carver, Atlanta
6. Lakeview-Ft Oglethorpe
7. Washington County
8. PICKENS
9. Baldwin
10. Haralson County
Class AAAA
1. Fayette County
2. Bainbridge
3. Southwest DeKalb
4. Rome
5. Douglas County
6. Madison County
7. Salem
8. Northwest Whitfield
9. Statesboro
10. Hephzibah
Class AAAAA
1. Redan
2. Parkview
3. Norcross
4. Stephenson
5. Westlake
6. MILL CREEK
7. Campbell
8. Etowah
9. North Cobb
10. Marietta